STAND UP PADDLE BOARD LESSONS

Book online or call for availability.  Reservation required, price per paddler.  24hr cancellation policy per person excluding weather & conditions.

6N8A5496.jpg

PADDLE BOARD LESSON

Are you looking to stand up paddle board for the first time or want to share the sport with friends?  Jump on board to practice your new skills and master the balancing act on calm flat water!  Includes equipment, board, adjustable paddle and pfd.  Start on land with a tutorial to familiarize yourself with proper paddle strokes, turns, terminology and safety.  Move onto the water with an instructor to guide you.  Peek Season Lesson 9am, 1pm & 5pm 60 min.

PRIVATE $85  SEMI-PRIVATE $70  GROUP $60  HAPPY HR 1PM $50


1460554153284.jpeg

PADDLE SURF LESSON

Make a Splash in the ocean as you get comfortable on a stand up paddle board!  Gain the knowledge and technique to safely and seamlessly negotiate the paddle board as you enter and exit the surf.  For a more mellow paddle choose to cruise as you parallel the horizon.  For the thrill-seeker pursue to paddle surf.  (previous paddle experience suggested but beginners welcome on the right day).  Water conditions and location are evaluated daily to provide the safest and most fun experience!  Peak season ocean paddles offered daily 7am, 8am, 6pm pending conditions.  (Location determined 1 day ahead in the Westerly area.)  Reservation required, price per paddler (If desired booking is unavailable please call.  24hr cancellation policy per person excluding weather & conditions)

 

PRIVATE $85    SEMI-PRIVATE $70

LESSON PACKS

How do lesson packs work?  Determine the right package, schedule the 1st session upon purchase, proceed to schedule additional sessions at time of purchase or schedule them later on with your unique code.  3 Private Sessions: valid for Surf, Paddle or Paddle Yoga lesson with a private instructor.  4 Group Sessions: valid for Group Surf, Paddle or Paddle Yoga lesson must have at least 2 people to form a group 1 instructor to 4 participants ratio.  All lesson packs are interchangeable among family and friends and expire 3 months from purchase date.

 

3 PRIVATE SESSIONS: $220    4 GROUP SESSIONS: $200